International Mirror Class Association of Tasmania.


Toll Tasmania: Supporting Tasmanian Mirror Sailors


.

KINGSTON BEACH SAILING
CLUB RESULTS

2004 - 2005 season

The final results of the season:
  • Navy Headquarters Trophy Series

  • 1st Handicap/1st Line Honours
    “Kamikaze"
    Grant Atherton and Katherine Maher

  • Commodores Trophy Race

  • 1st Handicap
    "Kamikaze II"
    Mark Barrington and William Maher

  • Peter Canning Memorial Trophy Race

  • 1st Handicap/1st Line Honours
    "Kamikaze"
    Grant Atherton and Joel Morrison"

  • October Trophy Race

  • 1st Handicap
    "Kamikaze II"
    Mark Barrington and William Maher

  • April Trophy Race

  • 1st Line Honours
    "Fizz"
    Quentin and Robbie Hunt

  • 1st Handicap
    "Kamikaze"
    Grant Atherton and Katherine Maher

  • Icebreaker Series

  • 1st Handicap/1st Line Honours
    "Kamikaze II"
    Mark Barrington and William Maher

  • Pringle Series

  • 1st Handicap/1st Line Honours
    "Fizz"
    Quentin and Robbie Hunt

  • 2nd Handicap
    "Kamikaze"
    Grant Atherton and Katherine Maher

  • 2nd Line Honours
    "Carpe Diem"
    Jenny Graney and Dan Parry

  • Pennant Series

  • 1st Line honours/1st Handicap
    "Kamikaze"
    Grant Atherton

 

 

Saturday April 9:
April Trophy Race
  • 1st : Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 2nd: Fizz(Q Hunt,R Hunt)
  • 3rd: Carpe Diem(J Graney,D Parry)
  • Line Honors(Fizz)
Saturday April 2:
Pennants 3& 4 Re-sailed:
  • Race 3
  • 1st : The Edge (D Pullen, J Harvey)
  • 2nd: Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 3rd: Fizz (Q Hunt, R Hunt)
  • Line Honors(The Edge)
  • Race 4
  • 1st : Carpe Diem (J Graney,D Parry)
  • 2nd: The Edge (D Pullen, J Harvey)
  • 3rd: Fizz (Q Hunt, R Hunt)
  • Line Honors(Carpe Diem)
Saturday March 5:
Pringle Series (Part 1)
  • Race 1
  • 1st : Carpe Diem (J Graney,D Parry)
  • 2nd: Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 3rd: The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • Line Honors(Carpe Diem)
  • Race 2
  • 1st : Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 2nd: The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • 3rd: Carpe Diem (J Graney,D Parry)
  • Line Honors(Kamikaze)
  • Race 3
  • 1st : The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • 2nd: Carpe Diem (J Graney,D Parry)
  • 3rd: Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • Line Honors(The Edge)
Saturday February 26:
Combined MBYC and KBSC club event
  • Race 1:
  • 1st : Pukeko(S Roberts,A Roberts)
  • 2nd: Fast Glass(K Barnes,T Dodie)
  • 3rd: Inside Edge(M Brown,G Brown)
  • 4th: Eliminator(S Brown,G Brown)
  • 5th: Flying Flathead(D Smith,K Smith)
  • 6th: Kamikaze(G Atherton,T Morrison)
  • 7th: Kamikaze II (M Barrington,W Maher)
  • 8th: The Edge (D Pullen, J Harvey)
  • 9th: Carpe Diem(K Visage,D Parry)
  • 10th: Second Wind(P Matthews,L Matthews)
  • Line Honors(Pukeko)

    Race 2:
  • 1st : Fast Glass(K Barnes,T Dodie)
  • 2nd: Flying Flathead(D Smith,K Smith)
  • 3rd: Inside Edge(M Brown,G Brown)
  • 4th: Eliminator(S Brown,G Brown)
  • 5th: Kamikaze(G Atherton,J Morrison)
  • 6th: The Edge (D Pullen, J Harvey)
  • 7th: Second Wind(P Matthews,L Matthews)
  • 8th: Carpe Diem(K Visage,D Parry)
  • Line Honors(Fast Glass)
KBSC Pennant Series & Peter Canning Memorial Trophy Race:
  • Race 11 & Peter Canning Memorial Trophy Race:
  • 1st : Kamikaze(G Atherton,J Morrison)
  • 2nd: The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • 3rd: KamikazeII (M Barrington,W Maher)
  • Line Honors(Kamikaze)
  • Race 12:
  • 1st : Kamikaze(G Atherton,J Morrison)
  • 2nd: The Edge (D PullenJ Harvey)
  • 3rd: Carpe Diem(K Visage,D Parry)
  • Line Honors(Kamikaze)

Saturday February 19:

Pennant Series

  • Race 9:
  • 1st : The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • 2nd: Carpe Diem(J Graney,D Parry)
  • 3rd: Fantasmic(P Gore, D Gore)
  • Line Honors(Carpe Diem)
  • Race10:
  • 1st : Fantasmic(P Gore, D Gore)
  • 2nd: Carpe Diem(J Graney,D Parry)
  • 3rd: The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • Line Honors(Fantasmic)
Saturday February 5:

Pennant Series

  • Race 7
  • 1st : The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • 2nd: Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 3rd: Magic (A Hunt,R Hunt)
  • Line Honours(Kamikaze)
  • Race 8
  • 1st : Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 2nd: The Edge (D Pullen ,J Harvey)
  • 3rd: Kamikaze II (M Barrington,D Jocelyne)
  • Line Honours(Kamikaze II)
Saturday December 11:

Navy Headquarters Trophy Series

  • Race 1
  • Ist: Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 2nd: The Edge (D Pullen, J Harvey)
  • 3rd: Kamikaze II (M Barrington, W Maher)
  • Line honours: Kamikaze II
  • Race 2
  • Ist: Kamikaze
  • 2nd: Kamikaze II
  • 3rd: The Edge
  • Line honours: Kamikaze II
  • Race 3:
  • 1st: Kamikaze
  • 2nd: Kamikaze II
  • 3rd: The Edge
  • Line honours: Kamikaze II S
Saturday December 4 :
Pennant Series
  • Race 5
  • 1st: Kamikaze II(M Barrington,W Maher)
  • 2nd: The Edge (D Pullen, J Harvey)
  • 3rd: Kamikaze (G Atherton, K Maher)
  • Line Honours: Kamikaze II
  • Race 6
  • 1st: The Edge
  • 2nd: Kamikaze II
  • 3rd: Kamikaze
  • Line Honours: Kamikaze II
Saturday November 27 & Sunday Nov 28:
  • MacIntyre Cup at MBYC
Saturday November 20:
  • All scheduled sailing cancelled. Practise session only.
Sunday November 14:
Pennant Series , sailed at Montrose Bay Yacht Club
  • Races 3 & 4 abandoned due to gale force winds.
Saturday November 6:
Pennant Series
  • Race 1
  • 1st : The Edge (D Pullen,J Harvey)
  • 2nd: Kamikaze (G Atherton,K Maher)
  • 3rd: Foxy Lady (J Hickey,B Hickey)
  • Line Honors(The Edge)
    Race 2
    1st : Kamikaze (G Atherton,K Maher)
    2nd: The Edge (D Pullen,J Harvey)
    Line Honors(Kamikaze)
Saturday October 23:
Trophy Race
  • 1st Kamikaze II  (M Barrington,W Maher)
  • 2nd  Carpe Diem (J Graney,D Parry)
  • 3rd  The Edge  (D Pullen, J Kingston)
  • Line Honours(Kamikaze II)
Satuday October 16th:
Ice Breaker Series: Part 1
  • 1st  Kamikaze: ( G Atherton,K Maher)
  • 2nd  Kamikaze II: (M Barrington, W Maher)
  • 3rd  The Edge: (D Pullen, J Harvey)  
  • Line Honours: Kamikaze
  • Race 2
  • 1st   Kamikaze II: (M Barrington , W Maher)
  • 2nd Carpe Diem: (J Graney ,D Parry)
  • 3rd Kamikaze: (G Atherton ,K Maher)
  • Line Honours: Kamikaze II
  • Race 3
  • 1st The Edge: ( D Pullen ,J Harvey)
  • 2nd Kamikaze: (G Atherton ,K Maher)
  • 3rd Kamikaze II: ( M Barrington , W Maher)
  • Line Honours: Kamikaze II
Saturday October 9th:
Commodores Trophy
  • 1st Kamikaze II: (M Barrington ,W Maher)
  • 2nd The Edge: (D Pullen , J Harvey)
  • 3rd Foxy Lady: (J Hickey ,B Hickey)
  • Line Honours: Kamikaze II
Saturday October 2nd:
Hevey Memorial Trophy Race (fleet)

Mirror Divison:

  • 1st Carpe Diem:( J Graney , D Parry)
  • 2nd The Edge: (D Pullen ,J Morrison)
  • Line Honours: Carpe Diem

.